Od niedawna lwowiacy mogą oglądać odsłonięte przez archeologów fundamenty kościoła Podwyższenia Krzyża św. Co prawda, nie widziałam, żeby je ktoś oglądał, choć znajdują się przy skrzyżowaniu dwóch ruchliwych ulic, codziennie mijają je tysiące przechodniów. Widać pozostałości murów i sterczące spod poziomu podłogi dwa ludzkie piszczele.
Kościół Podwyższenia Krzyża Św.
Kościół powstał ok. 1530 r. Był maleńki, pewnie gotycki, stał na przedmieściu tuż przed bramą halicką. Pojawia się na planach Lwowa jeszcze w latach 80. XVIII w., a potem nagle znika. Powodem tego zniknięcia była kasata józefińska i porządki przeprowadzone we Lwowie w pierwszych latach zaboru. Kościół po prostu rozebrano.
…przed Bramą Halicką w 1534 r. z fundacji miejskiej wzniesiono kościół (…). Konsekracji dokonano w r. 1568 (…). Prepozyt kościoła otrzymywał z kasy cechowej tylko 20 florenów rocznie, a z arcybiskupiej 30. W początkach XVIII w. odnotowano istnienie przy świątyni bractwa Krzyża Świętego.
B. Kaczorowski, Zabytki Starego Lwowa

Fontanna Świtezianka
Niemal 100 lat później, w 1880 r, w tym samym miejscu stanęła fontanna „Świtezianka” z rzeźną Tadeusza Błotnickiego, która także nie dotrwała do naszych czasów (rozebrana w 1950).

W latach 70. stanęła tu inna fontanna – „Dmuchawiec”.

W tym roku, w czasie rekonstrukcji stojącej w tym samym miejscu fontanny natrafiono na pozostałości kościółka.
Chciałoby się, aby to miejsce jakoś zakonserwowano, ale pewnie nie dojdzie do tego, zwłaszcza biorąc pod uwagę funkcjonowanie skweru.