fbpx

Śniadania we Lwowie. Jeśli nie Baczewski, to co?

Gdzie na śniadanie we Lwowie? 

Od pewnego czasu chodzimy na śniadania w mieście, żeby przetestować je osobiście i przekazać do Waszej dyspozycji listę najbardziej polecanych miejsc. Niestety, w tym próbowaniu jest wiele rozczarowań, a niewiele miejsc naprawdę godnych polecenia. Dlatego przedstawię w formie subiektywnego rankingu (w części tych miejsc byłam tylko raz, a tak trudno o miarodajną opinię). Do każdego z miejsc dodajemy ocenę w skali do 5. 

Być może z czasem pojawią się tu recenzje kolejnych lokali – zostawiajcie propozycje w komentarzach!

5/5 Baczewski

Jak by nie kombinować, Restauracja Baczewskich od lat jest najprzyjemniejszym miejscem, w którym można zjeść we Lwowie dobre i niedrogie śniadanie. Płacimy tu bowiem tylko za wejście i korzystamy do woli ze szwedzkiego stołu. Do wyboru różne rodzaje pieczywa, sery, wędliny, warzywa, sałatki, naleśniki i placki z serem, płatki śniadaniowe, desery, jajka na różne sposoby – na miejscu kucharze przyrządzą nam omlet lub jajecznicę. Kawa z termosu i herbata ekspresowa w cenie, za parzone i z ekspresu przyjdzie nam zapłacić dodatkowo. W cenie jest za to kieliszek szampana lub… wódki. 

Przede wszystkim ważna jest jednak otoczka, w której podawane są śniadania – główna sala restauracyjna to urocza oranżeria, gra muzyka na żywo, wtórują papużki. Stoły nakryte są eleganckimi obrusami, a niektórzy kelnerzy przynoszą napoje ze zwinnością, której pozazdrościliby cyrkowcy. 

Jedynym, ale za to ważnym minusem śniadań u Baczewskiego jest czas oczekiwania – w sezonie często nie wystarczy przyjść o 7.00, żeby dostać się do środka wraz z otwarciem lokalu o 8.00, a nie ma możliwości zarezerwowania stolika. Jeśli więc widzicie kolejkę, nastawcie się na długie oczekiwanie lub… wybierzcie inny lokal. 

cena: 150 uah/osoba

godziny: 8.00-11.00

adres: Szewska 8

 

4/5 Sho&Co

Można rzec, że śniadanie idealne. Do wyboru kilkanaście zestawów, wszystko świeże i dobrej jakości, smaczne, na przygotowanie czeka się 15-20 minut. Co ciekawe, w lokalu prawie nie ma klientów (byliśmy ok. 9.00). Można zjeść wewnątrz lub na zewnątrz, do wybory są jajka na różne sposoby, owsianka, granola, chia, różne rodzaje sandwichów, serniczki, naleśniki. śniadanie dla 4 osób z napojami wyniosło nas ok. 500 uah. 

adres: Kurbasa 3

godziny: 8.00-17.00

ceny: 50-150 uah, napoje płatne osobno.

 

4/5 Altlas

Umiejscowiony przy samym Rynku Atlas proponuje odwiedzającym kilka typowych zestawów śniadaniowych, takich jak śniadanie angielskie, jajka w różnych konfiguracjach, granola z jogurtem, kanapki czy śniadanie na słodko. Plusem jest bardzo sympatyczne i stylowe wnętrze restauracji i brak kolejek (choć chętnych na  śniadanie jest coraz więcej). 

cena: 75-145 uah, napoje płatne osobno

godziny: 8.00-12.00

adres: Rynek 45 

4/5 Tante Sophie

Śniadanie we francuskim stylu? U prowansalskiej Cioki Zośki. Dla lubiących pospać, bo dopiero od 10.00, ale za to można tu dostać bagietkę zapieczoną ze smardzami i ślimakami! Inne propozycje to jajko benedict, orsini lub florentine, na słodko tosty lub croissanty. W karcie jest też różana i lawendowa kawa latte. Za napoje tradycyjnie zapłacimy osobno. Minus za późną godzinę otwarcia. 

cena: 100-150 uah

godziny: 10.00-15.00

adres: Drukarska 6a

3/5 Grand Cafe Leopolis

Kawiarnia znajduje się na parterze ratusza. Oferuje kilka bardzo przestronnych sal, miejsca na pewno nie zabraknie, oraz piękny widok na lwowski Rynek. Na śniadanie możemy tu zjeść „wieżę” w trzech wariantach – z fasolką, łososiem lub bekonem. Są to ustawione piętrowo trzy talerze z chlebem, dodatkami do chleba (różne mazidła) i jajkiem z dodatkami. Porcja nie jest mała, a koszt to 110 uah. Do każdego śniadania zakład serwuje kieliszek prosecco lub lemoniadę. Za inne napoje zapłacimy dodatkowo. 

godziny: od 8.00

adres: pl. Rynek 1

cena: 110 uah

3/5 Druzi

Kawiarnia przy hostelu. Śniadania podawane są w przyjemnym wnętrzu, do dyspozycji gości jest także urocze podwórko ukryte z dala od miejskiego gwaru. Do wyboru kilka zestawów, chia, owsianka, granola, serniczki, jajka na kilka sposobów, kanapki i firmowe śniadanie, które składa się z jajecznicy, parówek, awokado i ziemniaków z dodatkami, a które prezentowało się najokazalej ze wszystkich, podczas kiedy kanapki wyglądały raczej ubogo.  Lokal oferuje wiele opcji wegetariańskich (zaznaczone w menu) oraz ciekawe napary – np. z czarnej porzeczki i bazylii. Za śniadanie dla 4 osób zapłaciliśmy 400 uah. 

adres: ul. Krakowska 5

godziny: 8.00-12.00

ceny: 70-120 uah

 

3/5 Split

Klub nocny z enoteką, rankiem świeci pustkami. Można więc spokojnie i dość szybko zjeść tu śniadanie w eleganckiej atmosferze. Na śniadanie dla 4 osób czekaliśmy około 15 minut. Do wyboru jest 9 różnych zestawów, można także zamówić sam omlet lub jajecznicę. Z plusów – niewysoka cena, mała popularność lokalu w porze śniadaniowej, czynny od wczesnych godzin porannych. Z minusów: zestawy nie są zbyt duże, a napoje płatne dodatkowo. 

cena: 100 uah za zestaw

godziny: 6.00-12.00

adres: pl. Mickiewicza 6/7

 

3/5 Muszle

Położony przy Rynku lokal specjalizuje się w ostrygach. Swoje śniadania, podawane od 7:30 do 11:00 reklamują jako „niespodziewane”. Zbyt wiele niespodzianek tu jednak nie znajdziemy: jajecznica, jajka sadzone, omlet, jajka w koszulkach, serniczki, owsianka i placki z kawiorem ze szczupaka (na to danie czekaliśmy… 40 minut). Do każdego śniadania podają kieliszek szampana. Całkiem smacznie, ale mocno opieszale. 

Cena: 80-120 uah

godziny: 7.30-11.00

adres: Rynek 35

 

2/5 Centaur

Lokal w Rynku, niedaleko Baczewskiego, więc dobra alternatywa w razie kolejki. Wnętrze Centaura prezentuje się raczej ponuro, to lokal, w którym chce się siedzieć w długie zimowe wieczory, a nie letnie poranki. Na szczęście są też stoliki na zewnątrz, co prawda dość ciasno upchane. Zestawy śniadaniowe wyróżniają się oryginalnością, na przykład w skład śniadania ukraińskiego wchodzą placki ziemniaczane czy kaszanka, więc można tu zjeść coś innego, niż wszechobecne jajka czy owsianka. Niestety nie wszystko było doskonałej jakości – placki z cukinii podano niedosmażone, a jajka zimne. 

adres: Rynek 34

godziny: 8.00-13.00

 

2/5 Weronika

Niegdyś elegancka, teraz już nieco wymagająca odświeżenia cukiernia Weronika na dawnej ul. Akademickiej (Prospekt Szewczenki) również oferuje śniadania. Zachęceni przez znajomych, którzy jedzą je regularnie, nasłuchawszy się wspaniałych opinii, sprawdziliśmy także i Weronikę. Niestety, więcej niż zachwytów było tu rozczarowań. Podobno lokal podaje znakomite jajka po benedyktyńsku, ale… z frytkami (są w co drugim zestawie proponowanym przez Weronikę). O ile frytki na śniadanie to jednak nie nasz styl, spróbowaliśmy innych dań – placków, serniczków, owsianki i jajka z tostami. Oczekiwanie na śniadanie to 30-40 minut, a więc sporo, jak na tak proste dania. Kolejnym rozczarowaniem były ceny – jak na Lwów bardzo wysokie. Za skromny zestaw zapłacimy tu nawet 300 uah, ja wybrałam skromniej, za 80 uah – tosty z sałatką i jajkiem. Dostałam 1 jajko na twardo (za to jak podane ;)), dwa suchary i przesoloną sałatę… 

adres: prospekt Szewczenki 21

ceny: 80-300 uah, napoje płatne osobno

 

2/5 Ocet

Tu można zjeść dość szybko (oczekiwanie do 15 min) i dość wcześnie. Zakład między 8.30 a 9.30 jest praktycznie pusty. Na śniadanie można tu zjeść gofry z dodatkami (kurczak lub łosoś) – niestety podają je nie świeże, a… odsmażane, omlet, jajka z kiełbaskami, na słodko serniczki (bardzo smaczne) lub owsiankę. Jakość jajecznicy też pozostawia wiele do życzenia – nasza była przypalona. Napoje płatne osobno, ale do śniadania dostaniemy kieliszek szampana (jeśli jesteśmy pełnoletni). 

cena: 85-125 uah

godziny: od 8.30

adres: Rynek 25

 

1/5 Korki ta Krychty

Lokal polecany przez wszystkich znajomych i pewnie nie tylko, bo pełen – prawie wszystkie stoliki były zajęte, siedzieliśmy w piwnicy. Do wyboru są tylko dwa zestawy śniadaniowe, z serniczkami lub z jajkami sadzonymi, a do każdej zamówionej porcji można brać dowolną ilość dokładek.

Wybór prezentowany jest w formie zdjęć, więc wydawałoby się, ze nic prostszego, niż zamówić. Nic podobnego. Są porcje duże/małe, dodatkowe opcje, napoje w cenie lub nie, dokładki, dodatki, które można zamówić osobno. Efekt był taki, że kelnerka przez 10 minut próbowała wyjaśnić, jak działa system, a na koniec i tak pomyliła kto co zamawiał (zapisywała w notesie). Do każdego zamówienia za symboliczną opłatą można zamówić wino i ostrygę. 

Na śniadania nie czeka się długo, ale ich jakość pozostawiała wiele do życzenia – jajecznica zamawiana dodatkowo była… z jednego jajka, niesłona i za mocno ścięta, tosty wilgotne, większość składników wyglądała na przygotowane poprzedniego dnia. Ja swojego zamówienia nie dostałam w ogóle, ale kelnerka nie widziała problemu, żebym poczekała jeszcze 15-20 minut, kiedy wszyscy już zjedli i była bardzo zdziwiona, że rezygnujemy z tej porcji. Miało być „tak jakby luksusowo”, a wyszło jak w barze z poprzedniej epoki. 

cena: 159 uah

godziny: od 9.00 cały dzień, w porze lunchu zmienia się taryfa

adres: ul. Lesi Ukrainki 27

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest