lwów wycieczki lwów przewodnik po lwowie

Mieszkanie na pl. Bernardyńskim

Czy przechodząc koło kościoła bernardynów we Lwowie zwróciliście kiedyś uwagę na sąsiednią pierzeję kamieniczek, jakby żywcem wyjętą z jakiegoś disneyowskiego filmu o księżniczkach? W jednej z kamienic mieści się zabytkowa apteka „Pod Węgierską Koroną”. Napis na fasadzie „Rok założenia 1772” dotyczy właśnie apteki, same budynki są wiele nowsze, pochodzą w pocz. XX w. W 2019 r. miałam okazję być na wycieczce w jednym z mieszkań w tej kamienicy.

Architektem całego zespołu był osiadły we Lwowie Czech, Karol Boublik. Kamienice łaczą cechy stylu barokowego, rokokowego i secesji, ale wyraźnie nawiązują także do historycznego sąsiedztwa – manierystycznej fasady kościoła bernardynów.

Mieszkanie, które odwiedziliśmy (należące niegdyś do właściciela apteki na parterze i całego budynku), zostało tymczasowo przerobione na biuro. Wewnątrz zachowano piece, parkiety, oryginalną stolarkę okien i drzwi, sztukaterie na sufitach, a nawet odnalezione pod tynkiem sygnatury dawnych kafelków na ścianach (znana lwowska firma J. Lewiński). Elementy dekoracyjne są także na klatce schodowej – rzeźbione portale i szyby z trawionym secesyjnym wzorem. Mocno kontrowersyjne, delikatnie mówiąc, jest, moim zdaniem, wykorzystanie w tym wnętrzu nowoczesnej wentylacji i poprowadzenie pod sufitem grubych czarnych rur, które tworzą nieprzyjemny dysonans, na szczęście łatwy do usunięcia w przyszłości.

Mieszkanie miało, nietypowo dla Lwowa, dwa poziomy*. Zachowały się schody, łączące je z pomieszczeniami na pierwszym piętrze – maleńka, wewnętrzna, drewniana klatka schodowa. Dziś mieszkanie na pierwszym piętrze ma innego właściciela i trudno dojść, jak wyglądał oryginalny układ całości zaplanowany przez architekta.

* po wizycie w Tajemnej Aptece wyjaśniło się, że na piętrze był skład apteczny. Kręcone schody łączyły mieszkanie właściciela (II p.) z tym składem, apteką na parterze oraz pomieszczeniem w piwnicy. Schody między apteką a piwnicą zachowały się.

5 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Fantastyczna miejscówka. Zakładając, że ten cały kwadrat ma ponad 100 m² – jaka jest jego obecna orientacyjna wartość rynkowa?        

sprzedać kwadrat na Ursynowie i zamienić na Lwów planujesz?

Mieszkanie w starej kamienicy przeważnie kosztuje 1000 USD za metr, a w Rynku dwa razy tyle.

Tu nie ma co komentować, tu trzeba płakać :)))

Coś pięknego…rozmarzyłam się.
A te czarne rury wentylacyjne to zwykłe barbarzyństwo!!!

Nie, Przyjacielu, aczkolwiek to byłby dobry ruch, bo we Lwowie są normalnie otwarte siłownie bez tej histerycznej pandemicznej psychozy :D
Natomiast, pytając o cenę, chce zrobić „rachunek sumienia” i sprawdzić ile hajsu jestem w plecy zaniechawszy w latach1997-1999 ryzyka dwóch mieszkaniowych inwestycji w Śródmieściu.
 

Sporo to trzeba wypić, żeby to przetrawić. No nic, gramy dalej… ;)

 

Gdzie i za ile zrobię test na Covid-19 we Lwowie???Czy był ktoś ostatnio i może udzielić odpowiedzi. Z góry dziękuje .

PCR tak tanio??? 100 uah?

A nie 1000 uah?

To i tak mało w porównaniu z ceną testu w Polsce.
A w jakim języku wydają wynik?
Wybieram się do Lwowa w czerwcu (dokładnie to samo pisałam rok temu…), więc czeka mnie test w Polsce i na Ukrainie.

Dziękuję za odpowiedź. A dogadam się w laboratorium swoim łamanym ukraińskim?

A łamany ukraiński, wspomagany najczystszą polszczyzną czy aby we Lwowie na pewno nie wystarcza? ;)

Dziękuję!

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest