fbpx

Muzea Lwowa #1: Muzeum Przyrodnicze

Postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska lwowskim muzeom – w niektórych bywam regularnie, ale są i takie, w których nie byłam ani razu. A gdyby tak… odwiedzić wszystkie? We Lwowie jest ich ok. 40-50, więc – zaczynamy! W wycieczkach będą nam towarzyszyć dzieci, znajomi, dzieci znajomych, sprawdzamy więc też muzeum pod kątem atrakcyjności dla młodego pokolenia. 

Muzeum Przyrodnicze

Pierwszym muzeum, które postanowiliśmy odwiedzić, było Muzeum Przyrodnicze – dawne Muzeum Dzieduszyckich. Pisała już o nim we wpisie Muzeum Przyrodnicze – Muzeum Dzieduszyckich, kiedy placówka odnowiła swoją działalność po wielu latach zamknięcia. Dziś jednak wiele się zmieniło i możemy oglądać zupełnie inną ekspozycję – „Skill of survival” – pokazującą, jak zwierzęta przystosowują się do życia w określonym środowisku. 

Ekspozycja znajduje się w kilku salach na parterze i na pierwszy rzut oka wygląda dość skromnie – nieliczne eksponaty prezentowane są na tle gołych ścian. Opis ekspozycji jest w języku ukraińskim i angielskim (rzadkość w lwowskich muzeach). Z większych zwierząt zobaczymy tu dzika z młodymi, rysia, bobra, orła, jesiotra, pancernika. Z mniejszych – piękną kolekcję owadów. Wszystkie okazy pochodzą z dawnego muzeum Dzieduszyckich (no, może poza wielką plastikową modliszką), a więc mają już dobrze ponad 100 lat, a jednak są zachowane w idealnym stanie. 

Zamówiliśmy dla naszych dzieci przewodnika, który wniósł w tę nieco martwą ekspozycję życie, opowiadając dzieciom ciekawostki z życia zwierząt (wycieczka trwała ok. 1,5 h). Niestety taka usługa dostępna jest tylko po ukraińsku. Bilet na wycieczkę wypisują jeszcze na starych, radzieckich druczkach ;)  

adres:

Teatralna 18;

czynne śr.-nd. 11-18.

bilety po 20 i 10 uah, przewodnik 50 uah. 

 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Właśnie siedzieliśmy z mężem na kawie, zastanawiając się, do którego muzeum powinniśmy iść, bo ten deszcz trochę zmienił nasze plany.
Dziękuję bardzo za podpowiedź!
Jestem we Lwowie 14. raz, więc już najwyższy czas na jakieś nowe muzeum…

Chyba ciekawsze od tego muzeum jest inne przyrodnicze – uniwersyteckie. Jest tam nawet trochę z mamuta, sporo też dla miłośników geologii. Żeby tam wejść trzeba zadzwonić i się umówić (raczej w dni powszednie). A z muzeów jeszcze mniej znanych, do tego dla ludzi o mocnych nerwach jest muzeum chorób ludzkich + muzeum anatomii w budynkach akademii medycznej na piekarskiej. Dla osób zainteresowanych biologią/medycyną – must be, must see. Takie obiekty w większości zostały zlikwidowane, najbliższe podobne do lwowskiego jest chyba dopiero w Paryżu. Warto się umówić telefonicznie, choć i bez tego udało mi się tam wejść. Muzeum anatomii jest w budynku ustawionym fasadą do ulicy, chorób ludzkich – w tym ustawionym bokiem po lewej stronie (patrząc z ulicy). To drugie naprawdę wymaga odporności psychicznej – można zobaczyć wszelkie możliwe zmieniono chorobowo organy zatopione w formalinie. Niemniej zabrałam tam młodzież licealną z klasy biologiczno – chemicznej, bardzo ich to zainteresowało, trudno było ich potem stamtąd wyciągnąć.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest