fbpx

Muzeum Kresów #25: Stanisław Cwenarski, blacharz

Oto, jakie rarytasy można nabyć we Lwowie za pośrednictwem znanej strony z ogłoszeniami: dziś na przykłąd ktoś przedaję stuletnią blaszaną wannę, która jakimś cudem przetrwała dwie wojenne zawieruchy.

Wanna jest wyprofilowana w kształt fotela, siedzisko opiera się na dwóch nóżkach. Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, a można się było w niej zanurzyć niemalże po szyję.

Maleńka tabliczka umieszczona na wyrobie informuje nas, że jego autorem był St. Cwenarski, blacharz ze Lwowa. Podpis rozdziela szlaczek-ozdobnik.

Najwcześniejsza wzmianka, dotycząca rzemieślnika, którą udało mi się odnaleźć, pochodzi z 1909 r.  i dotyczy Powszechnej Wystawy Liturgicznej, która odbywała się wówczas we Lwowie. Nasz bohater prezentował na niej dwie puszki na pieniądze. Firma mieściła się wówczas przy ul. Akademickiej 3.

cwenarski
1909 r.

Samego Stanisława Cwenarskiego odnajdujemy w książce telefonicznej Lwowa z 1910 r. pod adresem Chorążczyzny 15, a w 1913 r. pod adresem Ossolińskich 13.

W czasie I wojny światowej firma zawiesza swoją działalność, być może Cwenarski zostaje powołany do wojska. Wznawia pracę dopiero w roku 1921, o czym informuje umieszczając ogłoszenia w lwowskiej prasie. Firma mieści się już pod innym adresem: ul. Akademicka 21.

Kurjer Lwowski. 1921, nr 200
Kurjer Lwowski. 1921, nr 200
Słowo Polskie. 1922, nr 17
Słowo Polskie. 1922, nr 17

– wymienione w ogłoszeniu nasiadówki to pewnie właśnie przedmiot, który wystawiono na sprzedaż.

W 1926 r. widzimy Cwenarskiego w zarządzie Towarzystwa Miejskich Ochronek Chrześcijańskich we Lwowie. Firma działała nadal z powodzeniem w 1927 r.:

Słowo Polskie 1927, nr 120
Słowo Polskie 1927, nr 120

 

Nazwisko nie było we Lwowie zbyt popularne – w księgach adresowych Lwowa z lat 1909-1913 odnajdujemy tylko kilka osób o tym nazwisku. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że nasz blacharz musiał być dość blisko spokrewniony z Waldemarem Cwenarskim, młodo zmarłym malarzem-ekspresjonistą.

Osoba o tym samym imieniu i nazwisku (prawdopodobnie przekręconym przez dziennikarza) była uczestnikiem zderzenia dwóch tramwajów w 1931 r., jak Podaje Słowo Polskie nr 334 z tego roku. Podano tam adres poszkodowanego: Bogdanówka 45.

Stanislaw Cwenarski

Jeżeli ktoś posiada dodatkowe zdjęcia lub informacje na temat opisanej firmy, proszę o wiadomość.

źródła:

http://www.weranda.pl/sztuak-new/slawni-artysci/tajemnice-waldka-cwenarskiego

Stefana Mikulskiego WIELKA KSIĘGA ADRESOWA Stół. król. miasta Krakowa, Stół. król. miasta Lwowa, Król. woln. miasta Podgórza (1909 r.)

Sprawozdanie z działalności Ligi Pomocy Przemysłowej, 1910

Miejskie Ochronki Chrześcijańskie we Lwowie. sprawozdanie z działalności Towarzystwa za rok 1926

zdjęcia z olx.ua

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest