Najlepsze pierogi we Lwowie

Aktualizacja 08/2021

Gdzie dostać we Lwowie dobre pierogi? Dobra wiadomość – praktycznie wszędzie! Jest to tak tania i prosta potrawa, ze zawsze jest robiona na miejscu, trudno też ją zepsuć. Rzadko zdarza się dostać kiepskie pierogi, a tak fatalnych, jak bywają w polskich barach, nie widziałam tu nigdy. To się nazywa wysoko postawiona poprzeczka. 

Przyjeżdżając do Lwowa chce się czasem spróbować lokalnej kuchni, a wizytówką tejże są właśnie pierogi. Ruskie? Otóż nie, we Lwowie nie znają tej nazwy, choć nawiązuje ona właśnie do tych terenów – do Rusi. Najpopularniejsze pierogi, które znajdziecie niemal w każdym menu lokalnej kuchni, a także na niedzielnych stołach mieszkańców miasta, to pierogi z ziemniakami. Prosto i skromnie. Trafiają się jednak różne inne, ciekawe smaki, ale o tym za chwilę. 

Poniżej przegląd kilku miejsc pod kątem pierogów właśnie. Najpierw popularne pierogarnie:

Bałuwana Hala (nie polecamy)

Ukraiński mistrz marketingu nie pomyślał, jak tę nazwę mają zapamiętać cudzoziemcy. W przekładzie oznacza to „rozpieszczona Hala”. Jest to pierogarnia zlokalizowana na placu przed kościołem jezuitów, jedna z najbardziej popularnych we Lwowie, ale w lokalu można zjeść także inne dania kuchni ukraińskiej (m. in. pyszne gołąbki). Wnętrze jest spore, dość przytulne, a latem działa duży ogródek. W oknie restauracji na bieżąco są lepione pierogi. Dostępnych kilka smaków, w tym słodkie i wegetariańskie. Niestety, pod względem jakości wypadają one dość słabo, są duże, z grubego ciasta (nie zawsze dobrze dogotowane), słabo przyprawione, a co najgorsze – odgrzewane. Nie, tym pierogom mówimy nie, szukamy dalej. 

Cena porcji: 60-70 uah.  

adres: pl. Jaworskiego 1  (google maps)

MWF (pierogarnia k. katedry)

Tutaj znajdziemy rożne pierogi, także egzotyczne, różne warianty nadzienia, słodkie i wytrawne. Niestety i te, choć lepsze od poprzednich i podane świeże, nie do końca spełniły moje oczekiwania, a to przez to, że ciasto było nieco klejowate, a pierogi słabo doprawione (próbowałam ziemniaków z grzybami, ale trafił się jeden z mięsem – uwaga, wegetarianie!). W tej samej cenie można we Lwowie dostać wiele lepsze pierogi. Gdzie? Czytajcie dalej. 

cena porcji: 55-85 uah

adres: pl. Katedralny 3, przed wejściem często stoi człowiek-pieróg (google maps)

Marusia

/lokal już nie istnieje

Jeszcze jedna pierogarnia, stosunkowo nowa. Znajduje się w pasażu Krzywa Lipa. Właściwie jest to sklep, gdzie na miejscu pierogi są lepione, mrożone kupić mrożone lub skonsumować na miejscu. Do wyboru jest 7 smaków, w tym wegetariańskie i słodkie. Próbowałam szpinakowych z serem, podano je okraszone śmietaną, orzeszkami piniowymi i suszonymi pomidorami. Jakościowo wypadły doskonale, na pewno wrócę, żeby spróbować innych smaków. Jedynym minusem jest to, ze pierogi są podawane na jednorazowych tackach i je się takimi samymi widelcami. Nie popieram w obecnej sytuacji, kiedy świat i tak jest zalewany tysiącami ton śmieci, zwłaszcza plastiku. 

cena porcji: 40-60 uah

adres: Krywa Lypa 3 (google maps)

Gwara

Wybitne pierogi dostaniemy w restauracji Gwara. Mamy do wyboru kilka rodzajów – pierogi z mięsem, z ziemniakami, żytnie, z kaszą gryczaną i serem, z kapustą, z wiśniami. Warto spróbować wszystkich!

cena porcji: ok. 85 uah

Adres: Rohatynciv 32 (google maps)

U Browara

Znakomite, choć w mniejszym wyborze są pierogi w niepozornym barze przy ul. Saksahańskoho. Malutkie, delikatne, o smaku domowych, rozpływają się w ustach. Dostaniemy tu także świetne pielmieni – rosyjskie mięsne pierożki przypominające kształtem uszka, jadane z octem. Jest opcja dla wegetarian. 

Cena porcji – 40-50 uah. 

adres: Saksahanskoho 8 (google maps)

Faust

Mnie, jako wielbicielce pierogów z kapustą bardzo przypadły także do podniebienia pierogi w restauracji Faust, okraszone cebulką i skwarkami. 

adres: ul. Ormiańska 14 (google maps)

Aktualizacja: nie do wiary, ale zaraz po publikacji tego tekstu pierogi z kapustą znikły z Fausta :( Można za to dostać tam równie smaczne pierogi z grzybami, o nader oryginalnym wyglądzie:

Kanapa

/lokal już nie istnieje

A może chce się Wam spróbować nieco egzotyki? W takim razie powinniście spróbować czarnych pierogów w Kanapie. Ich kolor powstaje poprzez dodawanie do ciasta sepii – barwnika wytwarzanego przez kałamarnice. Pierożki są z rybnym nadzieniem. Porcja niestety jest maleńka, na pewno nie zaspokoi głodu wielbiciela pierogów. Nadaje się na przystawkę… lub na zaostrzenie apetytu przed dalszymi odkryciami kulinarnymi. 

 

adres: pl. Rynek 39 (google maps)

 

 

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Witam, ja jadłem kilka razy pierogi w „Вареники ТУТ” w galerii King Cross Leopolis, jak również w jakiejś galerii w Tarnopolu. Wychodzi na to, że to duża sieciówka.

Pani Kasiu – a gdzie jest najlepsza solianka we Lwowie ? Osobiście najlepszą jadłem w Polsce w Białowieży ( też dobra była w Brześciu ) – we Lwowie mam pecha – trafiam zawsze na jakieś „zalewajki” ….

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest