fot. Magalie L'Abbé
fot. Magalie L'Abbé

Otwarcie Cmentarza Orląt – odwołane?

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła dziś uchwałę, w której rekomenduje Radzie Miejskiej Lwowa anulowanie decyzji w sprawie otwarcia odrestaurowanego Cmentarza Orląt. Przewodniczący lwowskiej Rady Zinowij Siryk powiedział PAP, że radni nie mają obowiązku zastosować się do rekomendacji parlamentu. Jego zdaniem, w pełnym toku są przygotowania do zaplanowanego na piątek otwarcia Cmentarza Orląt z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy Aleksandra Kwaśniewskiego i Wiktora Juszczenki.

Projekt uchwały kontrowersyjnego deputowanego Ołeha Tiahnyboka został podczas porannego głosowania w środę odrzucony, jednak po południu, w powtórnym głosowaniu, opowiedziało się za nim 239 spośród 412 deputowanych.

Tiahnybok uważa, że lwowscy radni nadużyli swoich uprawnień, gdyż decyzję w sprawie zmian na zabytkowym Cmentarzu Łyczakowskim, którego częścią jest Cmentarz Orląt, powinny zapadać na szczeblu centralnym, a nie lokalnym. Według ukraińskiego prawodawstwa, zgoda na zmiany w wyglądzie zabytków architektonicznych powinna być wydawana na szczeblu centralnym, a nie lokalnym” – powiedział deputowany z trybuny parlamentu.
źródło: Onet.pl

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest