Polska Wiosna Teatralna

Miła niespodzianka dla osób wybierających się do Lwowa pod koniec przyszego tygodnia (21-24 kwietnia). W tym terminie odbędzie się organizowana przez Konsulat RP we Lwowie Polska Wiosna Teatralna, która może w doskonały sposob urozmaicić Wasz pobyt we Lwowie. Zwłaszcza, że wejściówki na spektakle są bezpłatne. Zaproszenia na spektakle można zarezerwować w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie pod telefonem +380 32 2957991 lub pobrać przed seansem, jeśli na sali pozostaną wolne miejsca. Najwięcej miejsc jest na przedstawienie z udziałem Anny Seniuk (ok. 1000), najmniej na spektakle Polskiego Teatru Ludowego, który dysponuje mniejszą salą teatralną.

Przedstawienia będą grane w teatrach w centrum miasta oraz w pomieszczeniach Polskiego Teatru Ludowego (również niedaleko od centrum).

Poniżej informacje od organizatora.

*

Święto polskiego teatru po raz szósty we Lwowie

Z okazji VI Polskiej wiosny Teatralnej do Lwowa przyjadą artyści z Litwy, Polski i Ukrainy, którzy pokażą pięć wyjątkowych spektakli (cztery dla dorosłych i jeden dla dzieci). Impreza odbędzie się w dniach 21-24 kwietnia w lwowskich teatrach: Teatrze Narodowym im. M. Zańkowieckiej, Teatrze Młodego Widza, Teatrze Lalek oraz Obwodowym Domu Nauczyciela.

Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą: Anna Seniuk, znana szerokiej publiczności i wyjątkowo lubiana polska aktorka oraz jej syn, również aktor, Grzegorz Małecki. Artyści wystąpią na deskach Teatru im. M. Zańkowieckiej w pełnym ciepła i humoru spektaklu „Obietnica Poranka” na podstawie autobiografii francuskiego pisarza Romaina Gary’ego. Spektakl oparty jest na jednej z najbardziej wzruszających książek poświęconych matce, jakie kiedykolwiek zostały napisane. To opowieść o kobiecie wielkiego serca i niezwykłych przymiotów charakteru, chociaż niepozbawionej wad i śmiesznostek, zdecydowanej zrobić wszystko, aby osiągnąć cel, jaki sobie postawiła w życiu. Jej syn będzie kiedyś wielkim bohaterem, generałem, wspaniałym pisarzem i ambasadorem. Dla niego matka była wszystkim, co miał, ale też przekleństwem. Przez cale życie będzie starał się sprostać jej marzeniom, aby zobaczyła, że życie, które mu poświęciła nie poszło na marne. Przyjemność oglądania spektaklu jest podwójna: wynika ze śledzenia losów bohaterów i oglądania świetnych aktorów.
W tym roku pierwszy raz we Lwowie gościć będzie Teatr Polski im. J. I. Kraszewskiego z Żytomierza z przewrotną komedią „Łatwiej popsuć niż naprawić”. Dzieło nomen omen Kraszewskiego to krzepiąca historia młodzieńca o imieniu Bogusław, który znalazłszy się na życiowym zakręcie (bez przyjaciół, pieniędzy i narzeczonej) spotyka wyjątkowego człowieka, a jego los zaczyna się powoli zmieniać. Przedstawieniu towarzyszy muzyka polskiego kompozytora Andrzeja Wojaczka, który od lat współpracuje z artystami z Żytomierza.
Inscenizację genialnej satyry Sergiusza Piaseckiego „Zapiski oficera Armii Czerwonej” przedstawi Polskie Studio Teatralne z Wilna. Monodram oficera Armii Czerwonej, który 17 września 1939 roku przekracza sowiecko–polską granicę pokazuje starcie dwóch nieprzystających kultur oraz psychikę człowieka, nieodwracalnie skaleczonego przez system totalitarny.
Polski Teatr Ludowy we Lwowie tradycyjnie przygotował na Polską Wiosnę Teatralną nowy spektakl. W tym roku będą to „Szewcy” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii wybitnego polskiego aktora i reżysera Stanisława Melskiego. Groteskowy i modernistyczny, ostatni dramat Witkacego zawiera w sobie wizję mechanizacji społeczeństwa i upadku cywilizacji, stanowiąc krytykę rewolucji, kapitalizmu, komunizmu i faszyzmu. Dwa przedstawienia SZEWCÓW na scenie w Domu Nauczyciela w niedzielę 24 kwietnia zamkną program VI Polskiej Wiosny Teatralnej.
Najmłodszych widzów zapraszamy na spektakl „Powtórka z Czerwonego Kapturka” również w wykonaniu Polskiego Studia Teatralnego z Wilna. Barwny, wesoły, rozśpiewany i roztańczony, a na dodatek pełen filozoficznych treści, to spektakl nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców oraz babć i dziadków. Zabawne sytuacje, wesołe piosenki, dowcipne riposty i barwna scenografia – przyciągają uwagę widzów. „Powtórka…” to oryginalna wersja powszechnie znanej bajki o Czerwonym Kapturku. Troje podstawowych postaci – Kapturek, Wilk i Gajowy pozostało bez zmian w nowej odsłonie spektaklu, Wilk ma jednak synka, a ten nie czyta książek więc bajki o Kapturku nie zna… W lesie pojawia się również szalony Ptak Bezimienny, który nie bardzo wie, kim jest…

PWT_2016_plakat_PL

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest