Postanowiłam przed kolejną wizytą w OWIRze zasięgnąć języka u konsula ds. prawnych, jak to jest z tym ubezpieczeniem – czy w końcu jest ono obowiązkowe, czy nie; a także, czy jest na Ukrainie coś takiego, jak pobyt czasowy, bo w OWIRze twierdzą, że nie, a jedna pani z konsulatu powiedziala, ze chyba mnie źle poinformowali.

Pani konsul na początku w ogóle nie zrozumiala, o co chodzi, choć przedstawiłam się jako Polka, żona Ukraińca, mieszkająca we Lwowie – myślała, że chcę starać się o pobyt w Polsce. Po wyjaśnieniu, o co chodzi, pani oświadczyła, że prawa ukraińskiego ona nie zna, i o takie rzeczy powinnam się dowiadywać w urzędach ukraińskich. Odparłam, że chyba wie, jak wygląda kwestia otrzymania jakiejkolwiek informacji w urzędzie ukraińskim – „nie wiem, nie mam potrzeby chodzenia po ukraińskich urzędach. A dlaczego mąż pani nie pomoże? Niech mąż zadzwoni do konsulatu ukraińskiego w Warszawie”.

No dobra. Druga sprawa. Czy obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia.
„No a jak pani trafi do szpitala, to kto będzie płacił?” Tłumaczę, że nie o to chodzi, kto będzie płacił, a czy ubezpieczenie jest obowiązkowe. „To jest pytanie retoryczne”. Dobrze więc. Czy ukraiński urząd ma prawo wymagać ode mnie posiadania wykupionego ubezpieczenia medycznego. „No skoro Polacy tego wymagają od Ukraińców już na granicy, to pewnie na zasadzie analogii tak”. Ale nie może pani powiedzieć na pewno? „Proszę pani, ja tu nie jestem od porad prawnych, niech sobie pani wynajmie radcę prawnego. Ja interweniuję tylko, kiedy zostało złąmane prawo. Czy pani złamała prawo? Nie? No to proszę mi nie zawracać głowy”.

Zapytałam jeszcze, czy jeśli ktoś złamie prawo w stosunku do mnie, na przykład odmawiając mi zameldowania, albo wymagając dokumentów, które nie są obowiązkowe, mogę zwrócić się o pomoc do konsulatu. „Nie wybiegajmy w przyszłość. Jeśli pani ma jakiś problem, proszę zwracać się pisemnie za pośrednictwem faksu”.

dodaj do notanika
otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send