fbpx

Spotkanie autorskie

14 września w gościnnych pomieszczeniach Biblioteki im. Stefanyka (dawnym Ossolineum) odbyło się spotkanie autorskie z p. Chrystyną Charczuk i ze mną oraz promocja naszej książki – przewodnika po Cmentarzu Łyczakowskim. Spotkanie było jednym z wielu wydarzeń towarzyszących targom książki we Lwowie. 


Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, sala była pełna. Przyszli Ukraińcy i przedstawiciele polskiej społeczności Lwowa, przewodnicy i pracownicy naukowi, wśród publiczności wypatrzyłam prezesa Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi, pracowniczki działu naukowego Cmentarza Łyczakowskiego. 

Konsul Generalny Rafał Wolski

Prowadzącym spotkanie był konsul generalny, Rafał Wolski. Trzecim zaproszonym gościem był dyrektor Wydawnictwa Ossolineum, Dariusz Sośnicki. Po prezentacji wydawnictwa opowiedziałyśmy trochę o pracy nad książką, a poźniej były pytania. Spodziewałam się pytań typu „a czemu Taki-i-Taki nie znaleźli się wśród opisywanych postaci”, ale takich skarg akurat nie było. Była za to skarga, co prawda przekazana osobiście już po spotkaniu, na opis SS Galicja, według czytelnika, młodego ukraińskiego żołnierza, krzywdząca tę formację wojskową przez zarzucanie jej czynów, „co do sprawstwa których historycy nie są zgodni”. Jednak nawet mimo takiej różnicy zdań porozmawialiśmy sympatycznie, a ja dostałam w prezencie tomik frontowych wierszy. 

dyrektor Wydawnictwa Ossolineum Dariusz Sośnicki

Wydawnictwo nie spodziewało się najwyraźniej takiego zainteresowania książką, bo już pierwszego dnia targów do obiadu wyprzedali wszystkie egzemplarze przewodnika, które mieli ze sobą. Podobno w Polsce książka także cieszy się zainteresowaniem i sprzedaje się bardzo dobrze. 

p. Chrystyna Charczuk i ja

Na targach miałam okazję poznać p. Roksolanę Zahajską, która napisała ukraińską książkę-przewodnik po Cmentarzu niemal równocześnie z naszą. Pośród wielu komplementów usłyszanych tego dnia najcenniejszym był dla mnie właśnie ten usłyszany od niej: „podoba mi się, że wasza książka, choć napisana z polskiej perspektywy, jest pisana z szacunkiem dla naszego narodu”. 

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości Milany Waterman.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Pani Kasiu ! Mam Pani książkę – jest super. Z poprzednich Pani wpisów na blogu i artykułów w „Kurierze Galicyjskim” wiem, że nie wszystkie informacje zmieściły się w „Przewodniku…….”. Może warto pomyśleć o suplemencie. Szkoda tych wiadomości „w szufladzie”. Co do „sprawstwa” i „szacunku do narodu” w świetle ostatnich wydarzeń w Parlamencie Ukraińskim pachnie mi to relatywizmem. Ale to inny temat. Gratulacje dla Pani i Pani Chrystyny za „już’ i prośba o jeszcze !!!

Książka super, polecam. Prezentuje cmentarz nie tylko z polskiego punktu widzenia, noty obszerne i wyczerpujące. Uzupełnia idealnie pozycje prof. Niciei, niejednokrotnie je przewyższa. Pozdrawiam i czekam na kolejne pozycje o Lwowie.

Dziękuję za miłe słowa!

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest