Lubię te wielkie podwórka, gdzie wszyscy wszystkim zaglądają w okna, gdzie z balkonów sąsiadki pilnie obserwują wszystkie szczegóły prywatnego życia innych, gdzie żadna plotka nie zostanie pominięta milczeniem, a żaden obcy nie prześliźnie się niezauważony.

Podwórko znajduje się w samym sercu dzielnicy żydowskiej, kilka kamienic dalej podczas swojego pobytu we Lwowie mieszkał Szolem Alejchem. Dzielnica była dość zamożna, o czym świadczą już obszerne wnętrza klatki schodowej. Budynek wzniesiono prawdopodobnie w latach 90. XIX w., łączy się tu stylizacja klasyczna z renesansową i barokową, ale wszystko z umiarem. 

Brama prowadząca na podwórze ma ciekawą formę, a szybki są kolorowe i zrobione trawieniem. Nie wszystkie się zachowały, ale nawet te dają wyobrażenie, jaką wagę przykładano do detali przy budowie tego budynku. 

Sama klatka schodowa jest obszerna i jasna – nie oszczędzano tu na powierzchni, która mogła przecież iść pod wynajem. Balustradę schodów trzymają ręcznie rzeźbione słupy, rzeźbiona jest także każda tralka. 

Posadzka wyłożona charakterystycznymi dla Lwowa betonowymi płytkami. 

Padające przez kolorowe szybki popołudniowe światło sprawiło, że podwórko i klatka schodowa, mimo swego zaniedbania ożyły i wyglądały magicznie. Jaką perełką byłaby ta kamienica, gdyby ją odrestaurowano z dbałością o te detale!

adres: Kotlarska 10 (obok kawiarni Sztuka)

dodaj do notanika

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł Bieńkowski

Czas obchodzi się ze Lwowem i takimi perełkami łaskawie licząc, że nadejdą lepsze czasy dla Ukrainy, która obudzi się z letargu i zachowa dla potomnych to całe bogactwo, które niszczy w imię barbarzyńskiego „euroremontu”.

otwórz notatnik

notatnik

skasuj listę info

Teraz możesz zebrać swoje ulubione miejsca, opisywane przeze mnie, w na jednej liście.
Z pewnością ułatwi to planowanie podróży do Lwowa!

Lista będzie nadal dostępna przy kolejnych wizytach z tego samego komputera, nawet bez logowania. zamknij
wyślij na e-mail... udostępnij na Facebook... widok mobilny

Send your list to a friend

FROM: (Your email): TO: (Your friend's email): Your message:
Send