fbpx
lwów wycieczki po Lwowie przewodnik

Andrij Sadowyj ponownie merem Lwowa

W ostatni niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych – Lwów wybierał mera. Głosy nie są jeszcze policzone do końca, ale wyniki exit pool wskazują na róznicę 25% głosów pomiędzy kandydatami, więc wynik jest już przesądzony – na kolejną kadencję został wybrany obecny mer, Andrij Sadowyj, który pełni tę funkcję od 2006 r.

Głównym oponentem Sadowego był Oleh Syniutka, w l. 2014-19 przewodniczący rady obwodowej, deputowany do parlamentu, członek partii Europejska Solidarność (partia Poroszenki). Kampania była dość agresywna i w dużej mierze polegała na przerzucaniu się pretensjami, czego kto nie zrobił w czasie swojej kadencji, zarzutami o kumoterstwo i korupcję, zwalaniem wzajemnie na siebie winy za najbardziej palące problemy Lwowa: chaotyczną zabudowę, problem z wywózką śmieci, zła sytuacja z dostępnością miejsc w szpitalach dla chorych na covid.

kampania wyborcza

Kampania Sadowego bazowała bardziej na jego doświadczeniu i sukcesach na posadzie mera, Syniutki – w odniesieniu do polityki partii, do której należy (w reklamie wyborczej Syniutka przedstawia się najpierw jako patriota, dopiero później jako kierownik i gospodarz). Na przekór Sadowemu, pod rządami którego Lwów reklamował się jako „otwarty dla świata” Syniutka akcentował, ze miasto powinno być przede wszystkim dla jego mieszkańców.

Co ciekawe, Sadowyj często był postrzegany jako, delikatnie mówiąc, zbytnio przychylny Polakom (jednocześnie w Polsce uważany za polakożercę!), a nawet polski szpieg we Lwowie! Syniutka pracował uczciwie, aby o coś podobnego nigdy go nie posadzono – za jego kadencji upamiętniono tablicami informacyjnymi przy drogach (to te, których nie umieli przetłumaczyć, pamiętacie?), nieoficjalnie wiem też, że kontrolował podległe sobie instytucje kulturalne, aby nie wyskakiwały z propolską retoryką.

Prawo magdeburskie

Ciekawostką jest fakt, że w 2008 r. Andrij Sadowyj proponował przywrócenie we Lwowie prawa magdeburskiego. Tymczasem, według przepisów tego prawa, rajcami (spośród których wybierano burmistrza) mogli być:

…ludzie mądrzy, dobrzy, lat zupełnych przynajmniej dwudziestu i pięciu, w mieście osiadli, wszakże nie bardzo bogaci, ani też ubodzy, ale średniego stanu. Nadto mają być z prawego małżeństwa urodzeni, w domach zawsze mieszkający i dobrej sławy, Boga się bojący, sprawiedliwość i prawdę miłujący, kłamstwa i złość w nienawiści mający, tajemnic miejskich nie wyjawiający, w słowach i uczynkach stali, łakomstwem się brzydzący, darów nie przyjmujący, mierni, nie pijanice, nie dwujęzyczni, nie pochlebcy, nie błaznowie, nie natrętowie, nie cudzołożnicy, ani owi którymi żony rządzą, nie fałszerze, nie zwadliwi, albowiem zgodą małe rzeczy budują się a niezgodą wielkie niszczeją. Tez nie ma być na to obieran człowiek obcy, innego prawa, i komu by było dziewięćdziesiąt lat.

źródło: Miasto Lwów w okresie samorządu 1870-1895

Mam obawy, czy dziś znalazłby się choć jeden radny, który spełnia tak wyśrubowane wymogi…

0 0 votes
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Kasiu, czy ta niewidziana wcześniej przeze mnie błyskawica w nagłówku Twojego bloga przy opcji „Trendy” oraz przy opcji komentarza np. tutaj o Sadowym to Twoje poparcie dla tzw. „Piekła kobiet” i tej całej europejskiej próby neomarksistowskiej rebelii?

Uchylam pytanie.

Wczoraj z sąsiadem oglądaliśmy Puchar Polski Widzew – Legia. Mecz tak beznadziejny, że skrzynka piwa z tej okazji zeszła – i włączyła mnie się kontrrewolucja.

Podtrzymuję zatem wcześniejsze stanowisko, wyrażone gdzieś indziej, że niniejszy blog nie służy do poruszania kwestii polityczno-światopoglądowych.

Obiecuję poprawę :)

Prawa kobiet w Polsce gwarantuje KONS-TY-TUC-JA oraz Kodeks Karny.

Pełna zgoda, że Trybunał Konstytucyjny zajął się wnioskiem posłów PiS, PSL i Konfederacji z 2017 w najgorszym możliwym momencie – to prawda. Ale jak już się (niestety) zajął – nie miał możliwości wydania innego orzeczenia, niż właśnie takie w odniesieniu do zapisów konstytucji skleconej przez postkomunistyczną bandę Kwaśniewskiego i jego najbliższego otoczenia.

O jakich osobach ciężko i przewlekle chorych teraz piszesz, pomijając tych małych, biednych upośledzonych ludzi w łonach swych matek? Co jest takie skandaliczne? Możesz przytoczyć przykłady wraz z ich źródłami?

Moim zdaniem, najwyraźniej, mieszkając we Lwowie, który niestety jest obecnie po ukraińskiej stronie, utraciłaś nieco świadomość tego, co się dzieje i o co w tej chwili realnie idzie gra w granicach PRL.

Proponuję na tym zakończyć.

Oczywiście mogę tu pisać elaboraty w formie książkowej.

Ale chyba nie od tego jest lwow.info

 

Pozdrawiam Cię, Kasiu, serdecznie!

W końcu się kiedyś znowu zobaczymy, to pogadamy.

Ale nie ma sensu tracić czasu na przemielanie niewątpliwych oczywistości.

Lepiej się skupić na lwowskich nalewkach :)

;)

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest