brak zdjęcia
brak zdjęcia

Kukizów

Jedziemy dalej – mijamy Pidliski Małe, Wisłoboki (cerkiew z XVIII w., malarstwo barokowe), Zapytów (drewniana cerkiew, ciekawy ikonostas z lat 30-stych – Karol Zwirynskyj).

Ok. 12 km. od Zapytowa na północ – nie po trasie – znajduje się Kukizów. Jest to najstarsze miasto i centrum handlowe w obwodzie lwowskim. Dawniej nazywało się Krasnohorod (Krasnogród). W XIII w. zostało zniszczone doszczętnie przez Tatarów. Odrodziło się w 1400 r. jako Kukizów. W 1538 r. otrzymało prawo magdeburskie. Należało do Herburtów, potem do Żółkiewskich, Sobieskich, Rzewuskich.

Znajdowała się tu letnia rezydencja Jana III Sobieskiego. Drewniany pałac, park włoski, kancelaria, zabudowania gospodarcze, przystań rzeczna. Przy budowie pracowali Beber, Tylman z Gameren, Corassini. Jeszcze w XIX w. były resztki parki i ślady fundamentów.

W 1629 Jan III Sobieski osiedlił w Kukizowie Karaimów. Karaimowie, zwani „protestantami judaizmu”, a przez Żydów uważani za sektę, osiedlalai się na Krymie i walczyli u boku Tatarów, stąd trafiali w niewolę polską. Obecnie na Ukrainie mieszka ok. 1200 Karaimów, jedyna kenasa (świątynia) znajduje się w Eupatorii (Krym).

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest