fbpx

Lwów-Poznań

Niby tak daleko, a wciąż odnajdują się nowe powiązania tych dwóch miast.
Tym razem przepisuję znalezione na forum Krystyny Jandy, autorstwa ITY:

Urodzeni we Lwowie, pochowani w Poznaniu…

Z licznego grona NIEPOSPOLITYCH OSOB, które cale zycie nosily Lwow w swym sercu, i przyblizali to miasto Poznaniakom, chce tu napisac kilka slow o dwojgu :

Andrzej Alexiewicz – matematyk
Urodzony 1 lutego 1917 roku we Lwowie , jako dziecko lekarzy. Od 1945 roku, przez 50 lat, mieszkal i pracowal w Popznaniu. Zmarl 11 lipca 1995 roku. Bogata osbowosc i niezlomny charakter profesora Aleksiewicza daleko odbiegaly od stereotypowych wyobrazen o naukowcach. Był on wolny od jednostronnosci i monotonii zainteresowan i choc matematyka zajmowala poczesne miejsce w jego umysle i sercu, to zawsze pozostawal czuly na inne przejawy piekna i uroki zycia, którymi potrafil się rozkoszowac. Interesowal się muzyka powazna, a jego druga pasja, obok matematyki, było malarstwo, które czynnie uprawial przez wiele lat.

Jak wszyscy Lwowiacy, zachowal w sercu gorace, nieprzemijajace mimo uplywu llat, uczucia do rodzinnego Lwowa. Gdy stalo się to możliwe, zalozyl wraz z innymi osobami Towarzystwo Milosnikow Lwowa i Kresow Poludniowo-Wschodnich i przez dlugie lata był jego Prezesem.

http://www.matematycy.interklasa.pl/biografie/matematyk.php?str=alexiewicz

Krystyna Feldman -aktorka

Urodziła się 1 marca 1920 r. we Lwowie, jako dziecko spiewaczki operowej i aktora scen lwowskich.
Zmarła w swym poznanskim mieszkaniu 24 stycznia 2007 roku.

Zawsze podkreślała, że pochodzi ze Lwowa, który kochała ponad wszystko. Obowiązki teatralne nie pozwalały jej uczestniczyć w życiu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Poznaniu, ale przyjmowała zaproszenia na ważniejsze uroczystości.
W styczniu 1998 roku otrzymała Złotą Odznakę Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Zwiazki pomiedzy poznanskimi Lwowiakami ilustruje fragment z zyciorysu Krystyny Feldman:

„Był to już rok 1980, pełen niepokoju i równocześnie nadziei. Krystyna Feldman przystąpiła do działalności w „Solidarności”. Równocześnie silnie związała się ze środowiskiem oo. Dominikanów, dlatego u nich z kolegami z Teatru Polskiego i Teatru Nowego występowała w spektaklu Czesława Miłosza „Traktat Poetycki”. W salce teatralnej na terenie klasztoru odbywały się częste spotkania artystów z młodzieżą dominikańską. Tu dzięki pasji Krystyny Feldman powstał teatr, w którym aktorami byli klerycy. Repertuar miał charakter patriotyczny i religijny. Tutaj spotykała się z ojcem Tomaszem Alexiewiczem, synem Andrzeja Alexiewicza Lwowianina, profesora matematyki UAM i pierwszego prezesa Poznańskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, oraz z matką ojca Tomasza Julią Alexiewiczową, z którą prowadziły długie rozmowy o ukochanym Lwowie i dawnych czasach.”
http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36048,4026222.html

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest