fbpx
lwow.info

punkty widokowe: kościół św. Elżbiety

Punkt widokowy

Jednym z punktów widokowych, z których można popatrzeć na Lwów z góry jest wieża kościoła św. Elżbiety. Ustępuje on co prawda takim miejscom, jak Wysoki Zamek, wieża ratuszowa czy opisywany już hotel Dniestr, ale jeśli tam już byliście, to zmiana perspektywy może Was mile zaskoczyć.

Aby dostać się na wieżę musimy uiścić 10 hrywien. Wejście znajduje się w lewej nawie (jeśli kościół jest zamknięty, warto poszukać bocznego wejścia z tej strony). Po pokonaniu krętych metalowych schodków dostaniemy się na kamienny balkonik pod hełmem najwyższej z wież. Bardzo ładnie widać stąd katedrę św. Jura i dworzec kolejowy oraz Wysoki Zamek. Centrum jest zasłonięte przez wzgórze świętojurskie, więc tu nie ma na co liczyć.

Tego nie polecamy

Kościół św. Elżbiety, wybudowany na początku XX w. wciąż pozostaje najwyższym budynkiem we Lwowie, ma 85 m. wysokości. Anegdota mówi, że umieszczone na jego wieżach krzyże denerwowały sowieckie władze. W zamian za ich demontaż obiecali wolność jednemu ze skazańców odsiadujących wyrok w lwowskich więzieniach. Ochotnik miał spaść w trakcie demontażu. W rzeczywistości krzyże ważą po kilkaset kg i nie byłoby możliwe zdemontowanie ich w ten sposób. Faktem natomiast jest, że na samą górę można wejść po niezabezpieczonej zewnętrznej drabince, czego kilka razy dokonali tzw. ruferzy – ludzie wspinający się w najbardziej niewiarygodne miejsca bez żadnej asekuracji. Na jednym z takich zdjęć (nie mogę go teraz znaleźć, ale obejrzyjcie te, tak samo kręci się w głowie) widać nawet nogę rufera obutą w… elegancki trzewik. Ktoś w sieci skomentował: „a jak, w adidasach do kościoła?”

dojazd:

tramwaje nr 1,9,6,10 i mnóstwo marszrutek.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest