fbpx

Punkty widokowe: Lwia góra

Kto choć raz był na Wysokim Zamku, wie, że tuż obok tego najsłynniejszego lwowskiego wzniesienia znajduje się drugie, o podobnej wysokości. To Lwia Góra, zwana także Górą Piaskową. 

Plan Lwowa z r. 1911, www.lvivcenter.org
Plan Lwowa z r. 1911, www.lvivcenter.org

Alternatywa dla Wysokiego Zamku

Wzgórze Zamkowe ma 398 m n.p.m. (razem z Kopcem 413 m), zaś Lwia Góra 395 m. Co prawda widok z jej szczytu ustępuje widokowi z Wysokiego Zamku, jednak miejsce to jest ciekawą alternatywą, zwłaszcza w długie weekendy, kiedy popularny Kopiec roi się od turystów – w tłumie trudno o widoki.

Lwia góra ma ten dodatkowy plus, że nie jest „ucywilizowana” – podchodzi się ścieżką wśród traw, jeśli jest ciepło można wziąć ze sobą kocyk i urządzić mały piknik.

Przewodnik po Lwowie, Franciszek Barański, 1902 r.
Przewodnik po Lwowie, Franciszek Barański, 1902 r.

Wschód słońca

Najlepiej wybrać się rano lub przed południem – kiedy północna część miasta tonie jeszcze we mgłach, a śródmieście oświetlają pierwsze promienie słońca. Wschód słońca nad równinami Wołynia – niezapomniany.

Moje zdjęcia zostały zrobione latem, między 6 a 7 rano.

dojazd:

Należy dostać się (pieszo, samochodem) do końca ulicy Dowbusza. Za kościółkiem skręcamy w lewo – tam, od strony wschodniej, znajdują się najłagodniejsze podejścia na górę.

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

 

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest