fbpx

Spacer #9: elegancki Łyczaków

Dziś wygrzebałam dla Was zdjęcia zrobione w maju 2018 r. Świetnie chodziło się w tych czerwonych butach i pasowały do lwowskich posadzek i miłosnych graffiti ;)

Ulica Doncowa (dawne nazwy: Gliniańska, później Hołówki) to jedna z eleganckich ulic Łyczakowa, zabudowana na początku XX w. kamienicami w stylu secesyjnym i neobarokowym. Warto zwrócić uwagę na oryginalną kamienicę pod nr 4, wybudowaną przez firmę Michała Ulama dla Salomona Rohatyna. Przez pewien czas mieściło się tu biuro wybitnego lwowskiego architekta, Ferdynanda Kasslera. Na przeciwko, pod nr 5 wystaje spod tynku stara polska reklama sklepu spożywczego. Kawałek dalej , między nr 8 i 10 napotykamy na cour d’honneur z piękną, secesyjną bramą, która był niedawno restaurowana. Jest to podwórze wychodzące na ulicę, powstałe przez cofnięcie jednej z kamienic w głąb parceli, co czyni zabudowę ulicy bardziej malowniczą, a mieszkania jasnymi i nasłonecznionymi. Cały zespół kamienic postał w biurze architektonicznym Iwana Lewińskiego. 

jak zawsze, warto zaglądać do klatek schodowych, jeśli tylko są otwarte. Przy końcu ulicy, po stronie nieparzystej znajdziemy kilka uroczych, zielonych podwórek, przeciętych balkonami, które łączą dwie wewnętrzne oficyny kamienicy. Z jednego z nich widać przeciwległą kamienicę przy ul. Czechowa (Hofmana) z pozostałościami windy na węgiel (pionowa szyna na wysokość całego budynku) oraz charakterystyczny witraż w pisanym w koło trójkątem – to wszystkowidzące oko z kamienicy przy Czechowa 28, do której nie udało mi się jeszcze dotrzeć. Na tej klatce schodowej także zachowała się jedna szybka z trawionego szkła z rokokowym ornamentem. 

Na Czechowa, dawniej Hofmana, na budynku nr 2 zachowała się także stara tabliczka z przedwojenną nazwą ulicy. 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest