fbpx

Twierdza Baturyn

Dzisiaj zabieram Was ze Lwowa dość daleko – aż za Dniepr, na kozacką Ukrainę, do garnizonowego miasta jednego z kozackich pułków – Baturyna, położonego malowniczo nad rzeką Sejm. 

Baturyn

Miasto powstało w 1625 r., przez ok. 25 lat należało do Rzeczpospolitej (województwo kijowskie), po powstaniu Chmielnickiego, na mocy ugody perejasławskiej przeszło pod panowanie rosyjskie, co potwierdzono kolejno przez rozejm w Andruszowie i ostatecznie przez traktat Grzymułtowskiego w 1686 r. (traktat ten zaprzysiągł Jan III Sobieski podczas pobytu we Lwowie). 

Baturyn na mapie woj. kijowskiego Beauplana z 1648 r.

Powstanie Chmielnickiego doprowadziło do powstania Hetmanatu – autonomii kozackiej, którą Ukraińcy uważają za zalążek nowoczesnego państwa ukraińskiego, które miało nawet napisaną w 1710 r. konstytucję (co prawda nigdy nie weszła ona w życie). Hetmanat był swojego rodzaju demokracją wojskową, a jego terytorium dzieliło się na 10 pułków, które były nie tylko jednostkami wojskowymi, ale i terytorialnymi. 

w latach 1669-1708 Baturyn był rezydencją hetmanów kozackich Ukrainy Lewobrzeżnej, a więc stolicą Hetmanatu. 

Miasteczko wraz z kozacką twierdzą zostało doszczętnie zniszczone, a pułk i mieszkańcy, w tym kobiety i dzieci, wymordowani w 1708 r. przez Aleksandra Mienszykowa (razem 11-14 tys. osób). Był to odwet Rosjan za wsparcie udzielone przez Kozaków Szwedom w wojnie północnej. Miasteczko nie wróciło już nigdy do dawnej świetności. Obecnie mieszka tu ok. 2500 osób. Mimo swoich niepozornych rozmiarów, ma ogromne znaczenie symboliczne dla Ukraińców i wiele ciekawego do zaoferowania turystom. Dziś opowiem tylko o rekonstrukcji kozackiej twierdzy. 

Twierdza Baturyn

W 1993 r. na miejscu spalonej przez Rosjan twierdzy powstał rezerwat historyczny. Obejmuje on rekonstrukcję drewnianej twierdzy z XVII/XVIII w. – najlepiej umocnionego fragmentu miasta. 

Zapowiedzią rekonstrukcji był ustawiony na płaskowyżu nad rzeką Sejm w 2004 r. krzyż  upamiętniający ofiary rzezi Baturyna.

Baturyn, twierdza - pomnik pomordowanym w 1708 r. 2015 r.

W 2008 r. wzniesiono kompleks muzealny (budowa trwała zaledwie pół roku):

– drzewno-ziemne umocnienia o długości ponad 150 m z wieżą bramną o wysokości 28 m; od zewnętrznej strony dostępu do twierdzu bronił dodatkowo szeroki i głęboki rów wzmocniony zaostrzonymi palami – podobny rów odkryto podczas badań archeologicznych;

Baturyn, twierdza. 2015 r.

– dom hetmana (dom Mazepy) – typowy budynek mieszkalny starszyzny kozackiej w stylu ukraińskiego („kozackiego”) baroku;

Baturyn, twierdza - dom Mazepy. 2015 r.

– drewnianą cerkiewkę z podziemną, murowaną kryptą.

Baturyn, twierdza - cerkiew. 2015 r.

W skład kompleksu wchodzi także skarbiec, zrekonstruowany na podstawie analogicznego, zachowanego budynku z miasta Pryłuki, oraz studnia. 

Obejrzyj wszystkie zdjęcia: 

 

 

 

źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Baturyn

http://www.baturin-capital.gov.ua

 

* Czy wiesz, że możesz komentować logując się za pomocą facebooka, google, twittera, disqus lub bez logowania? Wystarczy, że klikniesz ramkę Rozpocznij dyskusję> Nazwa> Wolę pisać jako gość. 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest