fbpx

10+: Zima 2008

Coś niby zima, niby mróz, ale śniegu jak na lekarstwo. Tymczasem nie zawsze tak było. Poniżej prezentuję klimatyczne nocne zdjęcia zrobione niemal równo 10 lat temu, 23 listopada 2008 r. Widać na nich, że nie tylko klimat, ale i samo miasto mocno się zmieniło. 

Ul. Krakowska. Dziś piesza, nie uświadczysz zaparkowanych samochodów. W budynku po prawej zamiast banku działa dziś restauracja, zresztą po przeciwnej stronie też. 

Plac przed Operą. Tu bez większych zmian, tyle że na miejscu marszrutek parkuje dziś autobus turystyczny. No i odśnieżają. 

Wały, nieco dalej. Tu także zlikwidowano przystanek. Pod kopułą gmachu Galicyjskiej kasy oszczędności nie ma jeszcze odsłoniętego polskiego napisu

Ulica Doroszenki. Tu nastąpiła zmiana w estetyce szyldów i kiosków widocznych na zdjęciu. 

Zaułek Krzywa Lipa. Tu chyba zmiany są najbardziej widoczne – dziś to tętniące życiem miejsce z mnóstwem knajpek. Obiekt w ruinie, pod którym leży kupa kamieni to dziś dobrze prosperujący hotel. 

Zaułek koło katedry łacińskiej. Tu wszystko po staremu, jedynie kawiarniane tarasy nie są już rozbierane na zimę. 

Podwórko jednej z kamienic w Rynku. Tu też pewnie niewiele się zmieniło, tyle że brama, niegdyś stojąca otworem, teraz jest zamykana na domofon. Nieprzypadkowo właśnie to podwórko się tu znalazło, ponieważ w 2008 r. mieszkaliśmy w tej kamienicy. Balkon na drugim piętrze po prawej mieliśmy wspólny z sąsiadami (wejście z klatki schodowej), a pięć okien nad anteną satelitarną należało do wynajmowanego przez nas mieszkania. 

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest