fbpx
fot. christopherallisonphotography.com
fot. christopherallisonphotography.com

prawo jazdy we Lwowie, cz. 8

czyli milicja znów jest w plecy.

Igor Marianowicz:

– widzieliście, co robią. Naciska na hamulec, to oprócz świateł stop włącza się muzyczka, latają jakieś napisy. Artystów nie brakuje.

– do 1969 r. w kodeksie drogowym był zapis, że jeżeli kierowca podjeżdżający do przejazdu kolejowego nie jest pewien, czy nie zbliża się pociąg, powinien wysiąść z samochodu i przyłożyć ucho do szyny.

– droga hamowania pociągu wynosi ok. 900 m. Można się o tym łatwo przekonać za pomocą hamulca bezpieczeństwa. Tylko drogo to was będzie kosztowało. Ja wam nic nie mówiłem.

– przed holowaniem powinniście umówić się z drugim kierowcą w kwestii sygnału, kiedy zajdzie potrzeba zatrzymania się. Bywało tak, że holowany przymarzł w kabinie, a innym razem kierowca miał potrzebę… czysto ludzką i też nie wiedział jak dać znać temy holującemu, żeby się zatrzymał.

– bywa tak, że pójdą do restauracji, pobawią się, popiją, i co potem? Ano, jest wyjście – można wezwać lawete i odholować samochód do domu. A milicja na tym nic nie zarabia. Można też wezwać taksówkę z dwoma kierowcami – jeden odwozi cię do domu twoim samochodem, a drugi potem go zabiera. I milicja znów jest w plecy.

 

Chodzę na kursy prawa jazdy nie byle gdzie, tylko do Kombinatu – brzmi dumnie, nie? (Kombinat pracuje oddycha buduje). Nie jakaś tam osiedlowa szkółka albo „wczasy z prawem jazdy”, tylko Nauczalno-Kursowy Autokombinat. Kombinat, który nam się raczej nie kojarzy negatywnie (najwyżej z kombinowaniem) to tutaj jest zwyczajne słowo, słowo, które wyraża formę o wyższej organizacji. Trzeba przyznać, że robi wrażenie. Rozmiarami, wyposażeniem, które tu kiedyś było (najlepsze lata to chyba schyłek 70-tych). No i wiekiem, bo istnieje od 1944 r., czyli został stworzony najwyżej kilka miesięcy po tym, jak Armia Czerwona wkroczyła do Lwowa i zaczęło się budowanie socjalistycznej ojczyzny, choć Jałta przypieczętowała to wszystko dopiero w roku następnym. Kiedy Kombinat przy Łyczakowskiej działał już pełną parą. I nie on jeden.

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest