fbpx

Punkty widokowe: Memoriał Niebiańskiej Sotni

Miesiąc temu otwarto we Lwowie nową przestrzeń publiczną – Memoriał Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Jest ona zarówno przedłużeniem parku na dawnych wałach Gubernatorskich, nowym punktem widokowym jak i miejscem zadumy nad współczesną historią Ukrainy. 

Niebiańska Sotnia

Tą nazwą określa się setkę osób, które zginęły w czasie eskalacji konfliktu na kijowskim Majdanie, w lutym 2014 r. Część osób zmarła w późniejszym terminie w wyniku otrzymanych ran. Niepisanym symbolem Niebiańskiej Sotni stał się „chłopiec, który trzymał niebo”, Ustym Hołodniuk, na nagraniach z Majdaniu można rozpoznać go po charakterystycznym błękitnym hełmie, takim, jakie noszą żołnierze misji pokojowych. Kula snajpera przestrzeliła hełm i czaszkę Ustyma na wylot, kiedy pomagał wynosić rannych spod barykady. 

Memoriał

Memoriał został zaplanowany jako miejsce zadumy i wypoczynku. Wpisany w zbocze, rozciąga się z niego cudowny widok na dachy i wieże starego Lwowa. W centrum kompozycji jest „upadająca barykada” z kortenowskiej stali, z pokryciem przypominającym rdzę. Element ten jest podświetlany po zmroku. Tutaj umieszczono niewielkiego rozmiaru portrety poległych. W kierunku miasta wysunięto trzy pomosty, z których można podziwiać panoramę miasta. 

 

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Pinterest